استاد علی احمد محمدی، از اساتید قرآنی شهر هرات افغانستان می باشد. ایشان از آوان کودکی علاقمند فراگیری علوم قرآنی بوده که با تشویق والدین گرامی و سپس استاد دلسوزش مرحوم زاهدی در مدرسه علمیه صادقیه از سال 1366به عرصه قرائت روی آورده است.

آقای محمدی درباره تلاوت و فعالیتهایش گفت: درسال 1371 با سبکهای نوین قرائت آشنا شدم و از نوارهای اساتید مصری مانند عبدالباسط، منشاوی، مصطفی اسماعیل، طبلاوی و... استفاده میکردم و بر اساس ذوقم یک یا دو تلاوت از برخی اساتید تقلید نموده و در محافل می¬خواندم لکن سبک اصلی من همان شیوه عبدالباسط بود که حدود 40 سوره از آن مرحوم یادگرفته بودم. در همین سال بود که با ورود طلاب علوم دینی در کشور به علوم حوزوی روی آورده و در دو مدرسه جعفریه و صادقیه ادبیات عرب منطق و اصول فقه را فراگرفتم.
در سال1372 به حفظ قرآن پرداختم و در سال 1373 در مسابقات سراسری غرب افغانستان، مقام اول در حفظ 5 جز و در قرائت مقام دوم را بدست آوردم.
ازسال1370به حیث معلم قرآن فعالیتم آغاز شد که با الطاف پروردگار مهربان این توفیق را تا اکنون که 25 سال میشود دارم و مهمترین افتخارم در این مدت این است که بدون شک نفحات انس با کلام الله و نسیمهای جان فزای آیات الهی بوده که حقیر را مدد نموده تا در این عرصه بمانم.
فعالیتهای استاد محمدی در زمینه آموزش، پژوهش و تبلیغ به شرح ذیل می باشد:
فعالیتهای آموزشی: تدریس در بخشهای روخوانی، تجوید، حفظ مفاهیم، صوت و لحن...و همچنین تدریس شیوه¬های آموزش.
فعالیتهای پژوهشی: تألیف درسنامه دارالقران در رشته¬های روخوانی و تجوید، آداب تلاوت و جزوات مفاهیم قرآن. علاوه بر این سرایش شعر و به نظم در آوردن برخی احادیث و... جزوات دیگر از قبیل اشعار کودکانه مدح و مناقب اهل بیت و برخی مقالات قرآنی از دیگر فعالیت های این خادم قرآن می باشد.
فعالیتهای تبلیغی: برخی فعالیتهای تبلیغاتی در حوزه ترویج فرهنگ قرآنی، تأسیس مراکز متعدد برای آموزش قرآن در مناطق مختلف، تدویر مسابقات قرآنی در سطوح مختلف، تلاش در جذب نیروهای مفید قرآنی، کوشش برای اعزام و راه یافتن در مسابقات ملی و بین المللی
ایشان اضافه کرد: درسال 1375 که مسؤولیت تام امور قرآنی مدرسه به بنده محول شد طرح تأسیس دارالقران عالی صادقیه را تنظیم نموده و با توسعه روز افزون در جهت پیشبرد اهداف قرآنی تا هنوز عهده¬دار این رسالت میباشم
استاد محمدی در مورد توصیه و سفارش به مردم قرآن دوست چنین گفت:
از ملت مسلمان و قرآن دوست کشورم هم تشکر میکنم که از برنامه¬های قرآنی استقبال می¬کنند و فرزندان خود را به مراکز تعلیم قرآن ¬می¬فرستند ولی این کافی نیست که فقط قرآن خوان شوند، بلکه بایستی خانواده¬ها درک کنند که کشور ما مورد هجمه تبلیغاتی ازسوی بیگانگان قرارگرفته ... لذا باید مسئله معنویات فرزندان مد نظر باشدو بگذارند فرزندانشان علوم قرانی را فرا گرفته و ادامه بدهند. علم قرائت و تفسیر و معنا را بفهمند تا در ساختن جامعه قرآنی کشور سهم بسزایی داشته و در قبال قرآن این امانت الهی کوتاهی ننموده و از شفاعت آن در آخرت بی بهره نشوند.

کلیه حقوق سایت متعلق است به جامعة المصطفی العالمیة
دیزاین شده در سما
هنوز حسابی در سایت ندارید؟ اکنون ثبت نام کنید!

وارد حساب کاربری خود شوید