این كتاب از مطالبی در دو قسمت «انسان در جهان‌بینی اسلامی» و «آگاهی‌های انسان» تشكیل یافته است كه برخی از مباحث آن به شرح ذیل می‌باشد.

این كتاب مشتمل بر هفت بخش است همراه مقدمه‌ای نحوه آشنایی استاد با نهج‌البلاغه و جایگاه نهج‌البلاغه در جامعه امروز اسلامی بیان شده است. بخش اول:

مجموعه 14 جلدى آشنایى با قرآن سلسله مباحث تفسیرى استاد شهید مطهرى در سال‌هاى قبل از پیروزى انقلاب اسلامى است که عمدتاً در بین سال‌هاى 1350 تا 1357 شمسى انجام شده است.

شناخت قرآن نامی که خود استاد برای آن سلسله سخنرانیها انتخاب کرده بودند بنا بود مدخلی باشد برای یک رشته از بحثهای عمیق و اساسی عقیدتی که عبارت بود از: خدا در قرآن، قرآن در قرآن، پیامبر در قرآن، انسان در قرآن، تاریخ در قرآن، شناخت در قرآن و ... که مجموعه ای پرشماره و غنی از معارف و اندیشه‌هایی را که در اسلام، این آخرین و کاملترین پیام الهی مندرج است دربرمی‌گرفت.


در این اثر به تناسب آیات، برخی مطالب تاریخی و اجتماعی نیز نقل شده است . از موضوعات این مجلد می توان به شأن نزول سوره ها، نقش تعلیم و تربیت در سرنوشت انسان، آزادی تفکر، معنی عدل و توازن، استدلال بر معاد با یک تشبیه، روز آشکار شدن باطن ها، تقسیم مردم به دو گروه و دعای مکارم الاخلاق اشاره کرد .

کلیه حقوق سایت متعلق است به جامعة المصطفی العالمیة
دیزاین شده در سما
هنوز حسابی در سایت ندارید؟ اکنون ثبت نام کنید!

وارد حساب کاربری خود شوید